w , ,

Oszczędności 30- i 40-latków: chcą odkładać pieniądze, ale nie mają z czego

Komfort finansowy to jeden z elementów dobrostanu psychicznego. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że warto mieć odłożone pieniądze. Ale teoria rozmija się z praktyką, szczególne teraz, gdy szaleje inflacja, a większość z nas zastanawia się, jak przetrwać z miesiąca na miesiąc. Eksperci finansowi twierdzą, że ok. 56 proc. Polaków ma odłożone pieniądze. A jak wyglądają oszczędności 30- i 40-latków?

Na czarną godzinę

Zapewniają komfort psychiczny i luz, dają poczucie bezpieczeństwa, sprawiają, że czujemy się spokojniejsi. Krótko mówiąc, wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że opłaca się oszczędzać. Co więcej, mówi się, że w miarę jedzenia apetyt rośnie — im więcej zarabiamy, tym więcej wydajemy. Ale brak oszczędności nie musi oznaczać, że źle gospodarujemy pieniędzmi albo jesteśmy rozrzutni.

Podczas pandemii prawie co dziesiąty Polak stracił pracę. Pandemia uszczupliła nasze oszczędności i dla wielu ludzi stała się tą przysłowiową „czarną godziną”, z powodu której odkładamy pieniądze.

oszczędności 30- i 40-latków
Pixabay

Ci, którzy próbowali odbić się od finansowego dna, zostali zatrzymani przez szalejącą inflację i rosnące raty kredytów. Ciężko stworzyć poduszkę finansową, gdy wszystko drożeje, a opłaty są coraz wyższe. Niestety koszty utrzymania rosną szybciej niż wynagrodzenia.

Oszczędności 30- i 40-latków

Z najnowszych badań wynika, że co piąty obywatel posiada zabezpieczenie finansowe rzędu 1000-4999 zł w gotówce. Jedynie 12 proc. ankietowanych udało się odłożyć 5000-9999 zł.

Szacuje się, że 30-latek powinien mieć tyle środków, ile wynosi równowartość jego rocznych zarobków (za Business Insider Polska).

Dla przykładu, jeśli zarabia on 3 tys. zł netto miesięcznie, to kwotę roczną swoich zarobków osiągnie, jeśli przez okres 5 lat będzie odkładać 600 zł na miesiąc stanowiące 20 proc. jego miesięcznych dochodów. Wraz ze zmianą pracy oraz wzrostem wynagrodzenia można stopniowo zwiększać procent oszczędności.

– informuje portal.

W wieku 40 lat podnieść poprzeczkę oszczędzania do trzech lub czterech rocznych pensji. 

oszczędności 30- i 40-latków
Pixabay

A jak to wygląda w praktyce? Platforma do obniżania rachunków MAM postanowiła to sprawdzić i przeprowadziła badania wśród Polaków po 30. i 40. roku życia. Z analizy wynika, że 78 proc. ankietowanych deklaruje próbę odłożenia pieniędzy, natomiast tylko 33 proc. badanych osób robi to co miesiąc. Polacy w wieku produktywnym odkładają pieniądze, ponieważ planują zakup mieszkania czy domu.

Chcą też wyjechać na wakacje, ale i zabezpieczyć przyszłość dzieci. 

Źródła: businessinsider.com.plwww.money.pl

Fotografie: PixabayPexels (miniatura wpisu), pixabay.comwww.pexels.com

Co myślisz?

Napisane przez admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Czy Kościół Katolicki dopuszcza tatuaże? Duchowny rozwiał wszelkie wątpliwości

Najmłodszy nauczyciel w Polsce: ma 21 lat i został polonistą. Jak to możliwe?