w ,

Iwona straciła dostęp do własnych pieniędzy! Skarbówka zablokowała jej konto

Pani Iwona straciła dostęp do niemal wszystkich swoich pieniędzy. Mogłoby się wydawać, że padła ofiarą oszustwa, ale nic z tych rzeczy. Po tym, jak Urząd Skarbowy prześwietlił konto kobiety, zablokował je jej. Pani Iwona ma ogromny żal, bo jak twierdzi, „nie dostała nawet pół pisma w tej sprawie”.

Urząd skarbowy zaczął korzystać z rozszerzonych uprawnień

Urząd skarbowy zaczął korzystać z rozszerzonych uprawnień, które daje mu Polski Ład. W związku ze zmianami urzędnicy mogą prześwietlać konta Polaków już w postępowaniu przygotowawczym, a nie dopiero po postawieniu zarzutów, jak było to do tej pory. O jak dużym procederze mowa? Podobno przez dwa miesiące fiskus prześwietlił 33 osoby lub podmioty w związku z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym. Co istotne, dana osoba może nawet nie wiedzieć, że skarbówka przygląda się jej rachunkowi bankowemu. Na własnej skórze doświadczyła tego pani Iwona, o czym opowiedziała w wywiadzie dla portalu Businessinsider.

Skarbówka zablokowała jej konto
Pixabay

Skarbówka zablokowała jej konto

Pani Iwona jest wściekła i ciężko jej się dziwić. Kobieta praktycznie z dnia na dzień straciła dostęp do swojego konta, a tym samym własnych pieniędzy, choć nic złego nie zrobiła. Zacznijmy jednak od początku…

Pani Iwona wynajmuje mieszkanie w Warszawie. Mieszka razem z partnerem, obcokrajowcem, który przyjechał do Polski na kontrakt.

Partner co miesiąc dostaje od firmy pieniądze na mieszkanie

– tłumaczy nam pani Iwona.

Środki na mieszkanie trafiają do mężczyzny za pośrednictwem polskiego konta w banku pani Iwony, skąd następnie następnie przelewane są właścicielowi mieszkania. Ten mechanizm wyraźnie nie spodobał się urzędowi skarbowemu, który postanowił podjąć odpowiednie kroki.

W ubiegłym tygodniu dostałam powiadomienie, że Netflix nie może ściągnąć opłaty z konta jak co miesiąc

– mówi w rozmowie z Businessinsider pani Iwona, która po wejściu na konto „miała wszystko na czerwono”.

Zadzwoniłam do banku, gdzie powiedzieli mi, że to blokada po decyzji urzędu skarbowego. Wykonałam więc do nich telefon, ale usłyszałam, że nie mogą podać żadnych informacji i zapraszają na spotkanie

– dodaje kobieta.

Spotkanie ma się odbyć w najbliższy piątek.

Skarbówka zablokowała jej konto
Pixabay

Brak pisma z urzędu

Pani Iwona o jakichkolwiek działaniach urzędu skarbowego nie miała pojęcia. Podczas rozmowy dowiedziała się jedynie, że problem wynika ze wspomnianych przelewów od partnera na czynsz za mieszkanie. Skarbówka postanowiła sprawdzić, czy nie należałoby odprowadzić od tej kwoty podatku, ale dlaczego nikt nie poinformował o tym pani Iwony wcześniej? Innego zdania jest urzędniczka. Stwierdziła, że urząd przesłał decyzję o blokadzie konta na adres zameldowania kobiety.

Do domu rodzinnego nadal nic nie przyszło, więc poprosiłam o wysłanie decyzji na skrzynkę ePUAP. I ciągle czekam

– zdradza pani Iwona, która wciąż nie ma dostępu do swoich środków.

Po interwencji w banku mam jedynie odblokowane 2,2 tys. zł, bo podobno jest to kwota wolna od zajęcia. Z reszty swoich pieniędzy nadal nie mogę korzystać. (…) Mój partner jest w szoku. On jest w obcym kraju i kompletnie nie rozumie, co tu się zadziało. Dla niego to po prostu nie do pomyślenia, totalna abstrakcja

– dodaje kobieta.

Skarbówka zapewnia, że nie będzie dochodziło do nadużyć

Szef KAS Bartłomiej Zbaraszczuk w rozmowie z Business Insider Polska zaraz po wejściu w życie przepisów mówił:

Będziemy przyglądali się wykorzystaniu tych przepisów przez urzędników i funkcjonariuszy. Zadbamy o to, aby te przepisy nie były nadużywane. One mają nam pomóc w pracy, w wykrywaniu przestępców podatkowych i nie będą stosowane bez uzasadnionej przyczyny.

Skarbówka zablokowała jej konto
Pixabay

Organy KAS mogą prowadzić równolegle i niezależnie dwa rodzaje postępowań: kontrolne lub podatkowe o charakterze administracyjnym oraz w trybie karnym postępowanie przygotowawcze w sprawie karnej skarbowej. Dlatego w ramach zmiany przepisów katalog podmiotów uprawnionych do uzyskania informacji bankowych został rozszerzony o naczelnika urzędu skarbowego prowadzącego postępowanie przygotowawcze, który już wcześniej mógł pozyskiwać takie informacje w trakcie kontroli lub postępowania podatkowego. Zmieniony przepis nie może być stosowany bez powiązania z popełnionymi czynami, które są przedmiotem prowadzonego już postępowania przygotowawczego w sprawie osoby podejrzewanej o popełnienie przestępstwa 

– wyjaśniał szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Polecane

*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Co myślisz?

Napisane przez admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

11 byków biegło wprost na rolnika i jego żonę. Strażacy zaniemówili, gdy wjechali na teren gospodarstwa

Rosyjskie myśliwce przy polskiej granicy. NATO również poderwało swoje samoloty